خدمات کلینیک پاسارگاد در سندرم مفصل فاست

خدمات کلینیک پاسارگاد در سندرم مفصل فاست

سندرم مفصل فاست، مستقیما مهره‌های ستون فقرات را درگیر می‌کند. مشکلات ناشی از این سندرم می‌تواند در نقاط مختلفی از ستون فقرات بروز کند که عمدتا دردهای ناشی از آن در گردن و کمر مشاهده می‌شود. دردها معمولاً با فعالیت‌هایی که باعث حرکت بیش‌ ازحد ستون فقرات، مانند چرخش یا خم شدن ستون فقرات به سمت عقب می‌شود، افزایش می‌یابد. برعکس، خم شدن کمر به جلو می‌تواند درد را تا حدی تسکین دهد. سندرم مفاصل فاست در قسمت پشت (بین ناحیه کمر و گزدن) نیز مشاهده می‌شود اما به‌علت اینکه در این ناحیه از بدن حرکات پیچشی و خم‌شوندگی کمتری انجام می‌شود احتمال بروز این سندرم کمتر از سایر نقاط است. در این مقاله با ما همراه باشید تا در ادامه به روش‌های درمانی و خدمات کلینیک پاسارگاد در سندرم مفصل فاست بپردازیم.

سندروم مفصل فاست و علائم

وجود مفاصل فاست موجب استحکام ستون فقرات می‌شود و حرکات خم و راست شدن و همچنین گردش به اطراف را به آرامی و راحتی میسر می‌کند.

هنگامی که این مفاصل دچار آرتروز می‌شوند سندرم مفاصل فاست به‌وجود می‌آید. در این شرایط حالت لغزشی و ضد اصطکاکی مهره‌های ستون فقرات روی یکدیگر به‌واسطه دیسک‌های بین‌مهره‌ای از بین می‌روند. مهره‌ها مداوما روی یکدیگر ساییده می‌شوند و به مرور زمان مسطحلک خواهند شد.

از تشخیص‌های افتراقی این سندرم این است که بیمار مکان مشخص و دقیق درد را عنوان نمی‌کند و بیشتر ابراز می‌کند که مجموعه‌ای درد مبهم و پراکنده در گردن یا کمر احساس می‌کند.

از دیگر علائم این سندرم تشدید درد هنگام راه‌رفتن یا ایستاندن طولانی‌مدت است.

تشخیص و درمان سندروم مفاصل فاست

هنگام بررسی ام آر آی پزشک متوجه می‌شود که دیسک‌های بین مهره‌ای تقریبا از بین رفته و استخوان‌های ستون فقرات بر اثر آرتروز ساییده شده‌اند.

به دردهای تیرکشنده به‌خصوص در ناحیه گردن باید بیشتر توجه کرد. معمولا این نوع دردها تا ناحیه یک‌چهارم دست‌ و شانه ادامه می‌یابند.

برخلاف دردهای سیاتیکی که یک مسیر طناب‌مانند از کمر تا نوک انگشتان پا را طی می‌کند، در این سندرم دردها مبهم و پراکنده در قسمت کمر، باسن و قسمت‌های بالایی ران احساس می‌شوند.

این سندرم بیشتر بر اثر ضربه، کهولت سن و آتروز به‌وجود می‌آید. مسائل ژنتیکی نیز بسیار حائزاهمیت است. در کل آرتروز بیشتر به پیشینه مسائل ژنتیکی، جنسیتی و نژادی بستگی دارد.

حرکات اصلاحی در سندرم مفصل فاست

درمان‌های کلینیکی و پاراکلینیکی سندروم مفصل فاست

روش‌های درمانی شامل انجام تمرینات ورزشی، فیزیوتراپی و دارودرمانی در قدم‌های اول و سپس تزریق در ناحیه درگیر است.

بر اثر آرتروز، عصب‌های اطراف ستون فقرات تحت‌فشار قرار می‌گیرند. برخی پزشکان متخصص سعی می‌کنند که با تزریق دارو کنار ریشه‌های عصبی درگیر، بتوانند دردهای بیماران مبتلا را تا حدی کاهش دهند.

درمان‌ها با توجه به وضعیت کلی بیمار که شامل موارد زیر است، تعیین می‌شود:

  • سن
  • سابقه و وجود پوکی استخوان
  • امکان دسترسی بیمار به درمان
  • محدوده آگاهی بیمار
  • و..

اُرتزهای شخصی‌سازی‌شده برای بیماران مبتلا به سندروم مفصل فاست

درمان‌های ارتوپدی در درمان این سندرم نقش بسیار مهمی را برعهده دارند. پزشک ارتوپد یا متخصص مغز و اعصاب با توجه به وضعیت بیمار درمان‌های متفاوتی را مدنظر قرار می‌دهند.

کرست‌های نرم و نیمه‌سخت استاندارد دردهای سندروم مفصل فاست کمر

از خدمات کلینیک پاسارگاد در سندرم مفصل فاست ارائه انواع ارتزها و وسایل کمکی است. در کلینیک ارتوپدی فنی پاسارگاد، از اُرتزهای نرم و نیمه سخت برای این قبیل بیماران استفاده می‌شود که موجب محدود شدن حرکات کمر یا گردن نخواهد شد. این اُرتزها تاحدی وظیفه حمایت از کمر را برعهده دارند تا وزن اضافی را از روی مهره‌های درگیر بردارند.

کرست‌های نیمه سخت با وارد کردن فشار عمقی شکمی موجب می‌شوند تا بیمار حس راحتی بیشتری داشته باشد.

محدودیت حرکتی با پوشیدن این کرست‌های مخصوص کمری بسیار کم است و موجب تضعیف عضلات کمر نخواهد شد.

قاعدتا انجام برخی نرمش‌ها و تمریناتی که توسط کارشناسان این مرکز به بیماران عزیز آموزش داده خواهد شد، از ضعف عضلات جلوگیری خواهد کرد و به روند بهبودی کمک می‌کند.

گردن‌بندهای طبی استاندارد دردهای سندروم مفصل فاست گردن

در مورد دردهای ناحیه گردن بر اثر سندرم مفاصل فاست نیز از گردن‌بندهای طبی سافت (نرم) استفاده می‌شود.

این گردن‌بندها (کُلار) از حرکات بیش‌ازحد و خم و راست شدن جلوگیری کرده و همچنین حرکت گردشی گردن را محدود می‌کند.

نتایج استفاده از اُرتزهای کمکی

استفاده از کمربند و گردن‌بندهای طبی نیازمند آگاهی‌بخشی به بیماران است.

نتایج استفاده از کمربند و گردن‌بند‌های طبی پس از یک دوره مداوم کاملا مشخص خواهد شد و بیماران اذغان می‌کنند که دردها بسیار کمتر شده است؛ دلیل این امر برداشتن فشار از روی مفاصل آسیب‌دیده و در نتیجه اعصاب تحت‌فشار است.

درصد بالایی از موفقیت درمان، مرتبط با پیشگیری است. در ابتدای وقوع کمردردهای مرتبط و در صورت تشخیص به‌موقع می‌توان با استفاده از تجهیزات ارتوپدی مناسب و استاندارد دردها را کنترل کرد.

با استفاده از وسایل پیراپزشکی مانند کرست‌ها و اُرتزها می‌توان از برخی جراحی‌های زودهنگام و غیرضروری نیز جلوگیری کند.

کیفیت مواد ارتزها و کرست‌های مخصوص کمردرد و گردن‌درد

تمامی وسایل کمکی ارتوپدی که در کلینیک ارتوپدی-فنی پاسارگاد ساخته می‌شوند از بهترین و باکیفیت‌ترین مواد اولیه‌ای است که تماما وارداتی بوده و به‌هیچ‌عنوان موجب حساسیت و از شکل‌افتادگی نخواهند شد.

محصولات ارتوپدی که در جهت کاهش دردهای کمر و گردن در اختیار بیماران عزیز گذاشته می‌شود کاملا شخصی‌سازی شده است تا بیشترین نتیجه را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت کنند.

پیام بگذارید

X