ستون فقرات

انواع مختلف ارتزهای ستون فقرات و کاربرد آن‌ها

 

در قدم اول به تعریف اُرتز می‌پردازیم: “جسمی بیرونی که با اعمال نیروهای خارجی روی بخشی از بدن، به حمایت از مفاصل یا اصلاح بدشکلی آن کمک می‌کند”

عموما پس از جراحی، جراح توصیه به بستن کمربندهای طبی می‌کند که انواع متفاوتی دارد. استفاده از این کمربندهای طبی و اُرتزها در جهت محدود کردن حرکت است که در نهایت به روند بهبودی کمک کرده و دردها را کاهش می‌دهد.

در برخی موارد نیز تنها برای اصلاح فرم بدن افراد، این ارتزها تجویز می‌شوند.

اُرتزها برای چه مواردی استفاده می‌شوند؟

 

ارتزها برای محافظت از مفاصل بدن ساخته شده‌اند و همچنین به کاهش درد با ثابت نگه داشتن مفصل‌ها در محل کمک می‌کنند.

انواع ارتزها

 

ارتزها در مدل‌های مختلف، با توجه به شرایط خاص هر بیمار و بر اساس نوع جراحی، برای وی ارائه می‌شوند.

اُرتزهای Post Surgical: ارتزهایی هستند که بعد از عمل جراحی کمر استفاده شده و مانند کُتی توسط بیمار پوشیده می‌شوند. ارتزهای پُست سرجیکال، از یک ماده منعطف تشکیل شده است که در اطراف تنه فرد بسته می‌شود. این بریس‌ها معمولاً از زیر جناغ تا ناحیه لگن را پوشش می‌دهند و به کنترل بیشتر ستون‌فقرات کمک می‌کند.
اُرتزهای TLSO و LSO های سخت: این ارتزها از جنس ترموپلاستیک هستند و غالبا بعد از عمل جراحی یا بعد از ترمیم شکستگی‌ها توسط پزشک توصیه می‌شوند. این دو نوع ارتز، از رایج‌ترین نوع کمربندهای طبی هستند. بریس های TLSO می‌توانند تا 50 درصد حرکت ستون فقرات را محدود کنند و عضلات ستون‌فقرات را ثبات ‌بخشند. بریس‌های LSO در مقایسه با TLSO از نظر اندازه کوچک‌تر هستند. به دلیل این اندازه کوچکتر، به‌اندازه TLSO حرکت را محدود نمی‌کنند. این بریس‌ها برای محدود کردن حرکت بین قسمت‌های کمری و ساکرال ستون فقرات بهترین گزینه هستند.
تفاوت اُرتزهای TLSO و LSO

 

بریس LSO معمولا در صورتی استفاده می‌شود که جراحی در قسمت‌های پایین کمر باشد، در حالی که از TLSO برای پس از جراحی در قسمت‌های بالاتر کمر استفاده می‌شود.

اُرتزهای اصلاحی

 

این ارتزها در جهت ایجاد نیروهای اصلاحی برای بدن است که از بدشکلی جلوگیری کرده و اغلب برای نوجوانانی که هنوز به بلوغ نرسیده‌اند، تجویز می‌شود. عموما تمامی این ارتزها از نوع سخت هستند.

بیشتر در موارد زیر از این نوع ارتز کمک گرفته می‌شود:

  • اسکولیوز
  • کایفوتیک 
انواع ارتزهای اصلاحی

 

  • BOSTON BRACE
  • LYON SPINAL
  • WILMINGTON
  • ROSENBERGER

برخی ارتزهای حمایتی نیز وجود دارند که برای مثال در موارد پوکی استخوان استفاده می‌شود.

این نوع ارتز خاص تنها در کلینیک ارتوپدی-فنی پاسارگاد به بیماران عزیز ارائه می‌شود.

عموما ارتزهای حمایتی و اصلاحی سافت (نرم) هستند.

BOSTON BRACE

BOSTON BRACE

ارتزهای درمانی KNIGHT TAYLOR

 

این نوع بریس، با ارائه یک سیستم فشار سه‌نقطه‌ای که حرکت رو به جلو، عقب و پهلو به پهلو را در ناحیه کمر و ستون فقرات محدود می‌کند، به کنترل کمردرد عمومی کمک خواهد کرد.

ارتز “تیلور نایت” حمایت محکمی از ستون فقرات در قسمت قفسه سینه را انجام می‌دهد تا هیچ منحنی‌ای وجود نداشته باشد. این کمربند طبی در عین بی‌حرکت و خنثی نگه داشتن ستون فقرات، امکان حرکت لازم برای کل بدن را فراهم می‌کند.

کلینیک ارتوپدی فنی پاسارگاد؛ ارائه‌دهنده انواع ارتزهای طبی

ارتزهای مختلف بر اساس تجویز پزشک متخصص، به‌صورت کاملا سفارشی و براساس آناتومی هر فرد ساخته می‌شود.

تمامی ارتزها بسیار دقیق، با استفاده از باکیفیت‌ترین محصولات و در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای ارائه به بیماران گرامی در کلینیک ارتوپدی فنی پاسارگاد آماده ساخت است.

X