خدمات کلینیک پاسارگاد در سندرم دکرون

خدمات کلینیک پاسارگاد در سندرم دکرون

احساس درد هنگام چرخاندن مچ، گرفتن اشیا یا مشت کردن احتمالا نشانه‌ای از وجود سندروم دکرون است. این بیماری دردناک بر تاندون‌های شست و مچ دست تأثیر می‌گذارد و موجب بروز التهاب خواهد شد. معمولا هر فعالیتی که متکی به حرکت مکرر دست‌ها، به‌خصوص مچ باشد مانند باغبانی، نقاشی، بازی گلف یا ورزش‌های راکتی مشابه و حتی بلند کردن نوزاد، می‌تواند درد ناشی از این سندروم را تشدید کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با کلیه خدمات کلینیک پاسارگاد در سندرم دکرون آشنا شوید.

علائم سندرم دکرون

احساس درد و تورم در انگشت شست و همچنین بروز مشکل هنگام حرکت دادن مچ معمولا از علائم سندروم دکرون است. در برخی موارد این سندروم با بیماری انگشت ماشه‌ای اشتباه گرفته می‌شود.

اگر این بیماری بدون درمان و برای مدت طولانی رها شود درد و التهاب تا ساعد دست کشیده شده و حرکت دادن دست دشوار خواهد شد. همچنین ممکن است که مچ و شست دست به‌مرور زمان دامنه حرکتی خود را از دست بدهد.

اگر علائم زیر را دارید به پزشک مراجعه کنید:

  • عدم توانایی استفاده از انگشت شست دست
  • وجود سرما در ناحیه آسیب‌دیده
  • احساس تورم در نزدیکی پایه شست دست
  • احساس گرفتگی و سوزن‌سوزن شدن در مچ هنگام انجام کارهای تکراری و مداوم

علت بروز سندرم دکرون

این بیماری باعث درگیری تاندون‌های دو سمت شست دست می‌شود. تاندون‌ها ساختارهای طناب‌مانندی هستند که ماهیچه‌ها را به استخوان متصل می‌کنند.

استفاده بیش از حد مانند تکرار مداوم یک حرکت خاص در طول روز ممکن است موجب بروز فشار روی تاندون‌ها و تحریک آن‌ها شود. تاندون‌ها به‌مرور زمان ضخیم و متورم می‌شوند و به‌دنبال آن حرکت شست دست محدود خواهد شد.

به‌ علت اینکه این التهاب اکثرا ناشی از انجام کارهای تکراری است به‌خصوص در مشاغلی مانند آرایشگری که مدام با قیچی سروکار دارند بیشتر دیده می‌شود و حرکت مداوم شست و مچ دست بسیار آزاردهنده است.

سایر علل سندروم دکرون

  • آرتریت التهابی؛ مانند آرتریت روماتوئید
  • آسیب مستقیم به مچ دست یا تاندون که ممکن است باعث ایجاد بافت اسکار شود و در نهایت حرکت تاندون‌ها را محدود می‌کند.
  • احتباس مایعات مانند تغییرات هورمونی در دوران بارداری

چه کسانی بیشتر دچار سندروم دکرون می‌شوند؟

علاوه بر انجام دادن کارهای سنگین و تکراری با مچ و شست برخی شرایط خاص هستند که از ریسک‌فاکتورها محسوب شده و موجب می‌شوند افراد دارای این مشخصه‌ها بیشتر در معرض خطر ابتلا به این سندروم باشند.

سن

بیشتر افراد بین سنین 30 تا 50 سال در معرض بروز این بیماری قرار دارند.

جنسیت

بروز این بیماری در زنان شایع‌تر از مردان است. به‌خصوص که این بیماری در دوران بارداری بیشتر دیده می‌شود.

تشخیص

اولین قدم جهت تشخیص وجود این سندروم معاینه فیزیکی است. در این معاینه بررسی می‌شود که هنگام اعمال فشار روی شست و مچ دست دردها تشدید می‌شوند یا خیر.

معمولا انجام آزمایشاتی نظیر اشعه ایکس برای تشخیص این سندروم ضروری نیست.

توصیه های لازم بعد از درمان سندروم دکرون

درمان

هدف از درمان سندرم دکرون کاهش التهاب و حفظ حرکت در انگشت شست است، همچنین درمان جهت جلوگیری از عود مجدد لازم است. اولین قدم‌های درمانی همیشه استراحت دادن به انگشتان است. سپس با تجویز پزشک از داروهای ضدالتهابی استفاده می‌شود.

اگر درمان‌های اولیه و استفاده از مچ‌بند زود آغاز شود علائم معمولا ظرف 4 تا 6 هفته بهبود می‌یابد.

اگر سندروم دکرون در دوران بارداری شروع شود علائم احتمالاً در اواخر بارداری یا شیردهی پایان می‌یابد.

درمان‌های اولیه این سندروم شامل موارد زیر است:

  • بی‌حرکت نگه‌داشتن انگشت شست و مچ دست به‌وسیله صاف نگه داشتن آن‌ها با یک آتل یا بریس
  • خودداری تا حد امکان از انجام حرکات مکرر انگشت شست

تزریق

تزریق داروهای کورتیکواستروئیدی برای کاهش تورم توصیه می‌شود. اگر درمان در شش ماه اول علائم شروع شود، اکثر افراد پس از دریافت تزریق کورتیکواستروئید، اغلب تنها پس از یک تزریق به طور کامل بهبود می‌یابند.

جراحی

ممکن است در موارد جدی‌تر جراحی توصیه شود، به‌خصوص اگر درمان‌های محافظه‌کارانه پاسخ ندهد پزشک ناچار به انجام عمل جراحی است و این جراحی سرپایی است. در این روش، جراح، سعی بر این دارد که با ایجاد برشی کوچک فشاری که تونل روی تاندون‌ها وارد می‌کند را کم کند.

خدمات کلینیک پاسارگاد در مورد سندرم دکرون

در کلینیک ارتوپدی-فنی پاسارگاد سعی بر محدود کردن حرکت شست و مچ دست است. دلیل اصلی بروز این سندروم بر اثر وجود التهاب در کانالی‌ست که رباط‌های متصل به شست از آن عبور می‌کنند.

مچ‌بندهای کوکاپ اسپیلنت

مچ‌بندهای کوکاپ اسپیلنت

در صورتی که پزشک درخواست آتل یا بریس جهت بی‌حرکت ماندن مچ و شست داشته باشد، کوکاب اسپیلنت توصیه می‌شود.

کوکاپ اسپیلنت‌ها کاملا مچ و شست را دربرگرفته و حرکات این دو قسمت را محدود می‌کنند و باقی انگشتان آزاد هستند.

این مچ‌بندها در دو نوع سخت و نرم برای بیماران ساخته می‌شوند.

در حالت سخت نوعی ورق از جنس چوب طبیعی به‌نام وودکست وجود دارد که با حرارت دیدن تغییرشکل می‌دهند و بسیار انعطاف‌پذیر هستند. این ورق روی دست بیمار کشیده شده و دقیقا طرح دست بیمار را به‌خود می‌گیرد. این مچ‌بند کاملا از مواد ارگانیک ساخته شده و هیچ‌گونه حساسیتی برای دست بیمار ایجاد نخواهد کرد.

به‌علت این‌که مچ‌بندها کاملا مطابق با فُرم خاص هر دست ساخته می‌شود، کاملا شخصی‌سازی شده و کارایی بسیار بالایی دارد.

در حالت سافت (نرم) نیز مچ‌بند کاملا شست را با یک آتل در برمی‌گیرد و سعی بر آن دارد که حرکات شست به‌خصوص حرکت دورشونده شست را محدود کند.

کیفیت مواد ارتزها و مچ‌بندهای کلینیک پاسارگاد

کلیه خدمات و محصولات ارائه شده در مرکز ارتوپدی-فنی پاسارگاد با استفاده از باکیفیت‌ترین مواد موجود است. تمامی مواد اولیه ساخت کشور آلمان بوده و به‌صورت کاملا شخصی‌سازی شده برای هر فرد در اختیار مراجعین عزیز قرار می‌گیرد.

پیام بگذارید

X