سندروم دکرون چیست؟ علائم و نشانه های آن کدام است؟

سندروم دکرون چیست؟

سندروم دکرون یا تنوسینوویت دکرون (de Quervain’s Tenosynovitis) از بیماری های نسبتا شایع مچ دست است و یک بیماری دردناک است که بر تاندون‌های سمت شست مچ دست تأثیر می‌گذارد. این عارضه به افتخار یک جراح سوئیسی به نام فریتز دکوروین که در سال 1895 اولین گزارش از این بیماری را در ادبیات پزشکی منتشر کرد، نامگذاری شده است. علائم و نشانه های متعددی برای سندروم دکرون ذکر شده اند که می تواند به تشخیص هر چه سریعتر این بیماری کمک شایانی کند. در این مقاله سعی داریم به تشریح این بیماری و علائم و نشانه های آن بپردازیم، با ما همراه باشید.

سندروم دکرون چیست؟

سندروم دکرون یکی از شایع ترین انواع التهاب یا تورم تاندون است و زنان را 8 تا 10 برابر بیشتر از مردان مبتلا می کند. در سندروم دکرون غلاف سینوویال اطراف تاندون های باز کننده و دور کننده شست دچار التهاب شده که این التهاب سبب دردناک شدن حرکات تاندون و بروز درد و ناراحتی در مچ دست و محدودیت حرکتی در ناحیه مچ دست می شود. تاندون ها ساختارهای طناب مانندی هستند که عضله را به استخوان متصل می کنند و به ماهیچه ها اجازه می دهند استخوان را بکشند و حرکت دهند. تاندون ها توسط یک لایه بافت نرم لغزنده و نازک به نام سینوویوم پوشیده شده اند. این لایه مواد مغذی را برای تاندون ها فراهم می کند و به آنها اجازه می دهد تا به راحتی از طریق غلاف اطرافشان بلغزند. هر گونه تورم تاندون ها و یا ضخیم شدن غلاف می تواند منجر به شرایطی شود که تاندون ها دیگر به خوبی داخل غلاف قرار نگیرند. این امر باعث افزایش اصطکاک و درد هنگام حرکات خاص شست و مچ می شود. استفاده بیش از حد مزمن، مانند تکرار یک حرکت خاص دست هر روز، ممکن است پوشش اطراف تاندون ها را تحریک کند. اگر پوشش تحریک شود، تاندون ها ضخیم شده و متورم می شوند. این ضخیم شدن و تورم، حرکت تاندون ها را از طریق تونل کوچکی که آنها را به پایه انگشت شست متصل می کند، محدود می کند. التهاب این تاندون‌ها و غلاف آن‌ها باعث ایجاد درد و حساسیت به لمس در سمت انگشت شست در مچ می‌شود.

شیوع سندروم دکرون

ابتلا به سندروم دکرون در افراد ۳۰ الی ۵۰ ساله شایع تر است. همچنین زنان در دوره‌ بارداری بیشتر در معرض ابتلا قرار می ‌گیرند. سندروم دکرون همچنین در افرادی که به تازگی صاحب فرزند شده اند بسیار متداول است. اگرچه تغییرات هورمونی پس از زایمان نمی توانند در ایجاد این عارضه بی تاثیر باشند اما این امر بیشتر می تواند به دلیل بلند کردن کودک با انگشت شست به سمت بالا و همچنین حرکت رو به بالا و پایین مچ دست و نگه داشتن کودک برای مدت زمان طولانی باشد. مشاغلی که با حرکات تکراری مچ دست همراه هستند می توانند زمینه ساز بروز این بیماری باشند. به ‌همین دلیل ورزشکاران (مثل رشته های گلف و تنیس) و افرادی که مشاغلی چون نجاری و نقاشی دارند بیشتر به این عارضه مبتلا می ‌شوند. بیماری که به سندروم دکرون مبتلاست از درد موضعی سمت شست مچ دست شکایت دارد و هنگام چرخاندن مچ دست، بافندگی، باز کردن درپوش ها و گرفتن هر چیزی یا مشت کردن، احساس درد خواهد کرد. هنگامی که تنوسینوویت دکرون درمان نشود، استفاده صحیح از دست و مچ ممکن است با مشکل مواجه شود و مچ دست ممکن است دامنه حرکتی خود را از دست بدهد.

علائم و نشانه های سندروم دکرون

علائم و نشانه های سندروم دکرون

  • درد در نزدیکی قاعده شست، درد ممکن است به تدریج یا ناگهانی ظاهر شود
  • تورم در نزدیکی قاعده شست، این تورم ممکن است همراه با کیست پر از مایع در این ناحیه باشد
  • مشکل در حرکت دادن انگشت شست و مچ هنگام انجام کاری که شامل گرفتن اجسام، بلند کردن اجسام و یا نیشگون گرفتن است
  • کاهش قدرت مچ دست برای گرفتن و بلند کردن اجسام
  • خشکی حرکات مچ دست و کاهش دامنه حرکتی مچ دست
  • حرکت دادن انگشت شست و مچ ممکن است درد را بدتر کند
  • اگر تورم زیادی وجود داشته باشد ممکن است هنگام حرکت در شست و مچ دست صدایی شنیده شود و احساس لرزش، گرفتگی یا قفل شدگی در مچ دست وجود خواهد داشت.

خدمات کلینیک پاسارگاد در سندرم دکرون

سندروم دکرون می‌تواند یک وضعیت موقتی باشد و به‌طورکلی به درمان به طور مطلوبی پاسخ می‌دهد. اما درمان تنوسینوویت دکرون بسیار مهم است؛ چون اگر این عارضه درمان نشود، درد ممکن است به انگشت شست یا ساعد یا هر دو گسترش یابد، همچنین می‌تواند حرکت دست را برای همیشه محدود کند و یا باعث آسیب شدید غلاف تاندون‌ها شود.

جمع بندی

از آنجایی که سندروم دکرون یک بیماری دردناک مچ دست است می تواند باعث کاهش کیفیت زندگی بیماران شود و انجام بسیاری از کارهای روزمره را با مشکل مواجه کند. به علاوه از آنجایی که عدم درمان به موقع این بیماری می تواند باعث تشدید علائم و از دست رفتن دامنه حرکتی دست آسیب دیده فرد بیمار شود بنابراین دانستن علائم و نشانه های سندروم دکرون می تواند باعث تشخیص سریعتر این بیماری شود و فرد را به سمت اقدام برای درمان هر چه سریعتر این بیماری سوق دهد.

پیام بگذارید

X