سندروم مفصل فاست و علائم و نشانه‌های آن

سندروم مفصل فاست و علائم و نشانه‌های آن

سندرم مفصل فاست وضعیتی خسته‌کننده است. دردهایی غیرقابل پیش بینی در کمر و گردن که می‌تواند کیفیت زندگی را کاهش دهد و فرد را از انجام کارهایی که دوست دارد، بازدارد. شناخت کافی در مورد سندروم مفصل فاست و شناخت علائم و نشانه‌های آن، می‌تواند ما را در پیدا کردن بهترین روش درمانی هدایت کند. با ما همراه باشید تا با سندروم مفصل فاست و علائم و نشانه‌های آن بیشتر آشنا شوید.

سندروم مفصل فاست چیست؟

کمردرد یکی از شایع‌ترین شکایات پزشکی در سراسر جهان است و سندرم مفصل فاست نیز یکی از علل شایع کمردرد است.

مفاصلی که هر یک از مهره‌های ستون فقرات را به یکدیگر متصل می‌کنند، به‌عنوان مفاصل فاست شناخته می‌شوند.

هنگامی که این مفاصل به دلیل آسیب یا آرتروز متورم شوند، درد ایجاد می‌شود. اگر مفصل آسیب‌دیده در گردن باشد، ممکن است باعث سردرد و مشکل در حرکت سر شود. اگر در پشت کمر و قفسه‌سینه باشد، ممکن است باعث درد در ناحیه کمر، باسن یا ران شود.

وظیفه مفاصل فاست، ایجاد ثبات بین دیسک‌ و مهره‌های ستون ‌فقرات هنگام حرکت است. انحطاط یا آسیب به هریک از این اجزا، مهره‌ها، دیسک‌ها و فاست‌ها، بر دیگری تأثیر می‌گذارد.

اثرات پیری یا آسیب‌های تروماتیک می‌تواند به مفاصل فاست کمر آسیب برساند و علت اصلی کمردرد باشد. دردهای ناشی از بروز آسیب به مفاصل فاست، به‌عنوان سندرم مفصل فاست شناخته می‌شود.

آناتومی مفصل فاست

ستون فقرات انسان از استخوان‌هایی مجزا به نام مهره تشکیل شده است. این استخوان‌های کوچک روی هم چیده شده‌اند. هر مهره از سه قسمت تشکیل شده است، یک دیسک بزرگ و دو برآمدگی در پشت آن که به آنها فاست می‌گویند. این ساختار یک سه‌پایه را تشکیل می‌دهد که به ستون فقرات ثبات و انعطاف‌پذیری می‌بخشد.

مفاصل فاست به کمر و گردن اجازه می‌دهند که به جلو و عقب خم شوند و در عین حال بروز آرتروز در این مفاصل یکی از دلایل رایج دردهای مربوط به ستون فقرات است.

 مفاصل فاست واقع در ستون فقرات کمر بیشتر مستعد ابتلا به سندرم مفصل فاست هستند؛ زیرا ستون فقرات کمر بیشترین وزن و فشار را تحمل می‌کند. با این حال مفاصل فاست واقع در ستون فقرات گردن و قفسه سینه نیز ممکن است دچار دردهای مزمن شوند.

بیشترین محل درد مفصل فاست در ستون فقرات کمر در سطوح L4-L5 و سپس L5-S1 است.

سندرم مفصل فاست می‌تواند باعث ایجاد درد مزمن در هر ناحیه از ستون فقرات شود، از گردن تا کمر. دردهای این ناحی می‌تواند سبک زندگی را محدود کند.

سندرم مفصل فاست یک بیماری شبیه به آرتریت ستون فقرات است که می‌تواند منبع مهم دردهای کمر و گردن باشد. بروز این اتفاق به‌دلیل تغییرات دژنراتیو در مفاصل بین مهره‌های ستون فقرات ایجاد می‌شود.

آناتومی مفصل فاست

آرتروز مفاصل فاست

وجه‌های مهره‌ها در مفاصل فاست به یکدیگر متصل می‌شوند. هر مفصل با غضروف پوشانده شده و دارای یک مایع، سینوویال روان‌کننده در داخل یک کپسول مفصلی است. هنگامی که مفاصل فاست سالم هستند به راحتی سُر می‌خورند و اجازه می‌دهند کمر و گردن خود را بدون درد حرکت دهیم. مفاصل فاست سالم همچنین ستون فقرات را ثابت نگه می‌دارند و از خم شدن و پیچش بیش از حد آن جلوگیری می‌کنند.

مفاصل فاست دقیقاً مانند سایر مفاصل بدن می‌توانند تحت‌تأثیر آرتریت قرار گیرند. تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات ممکن است باعث شود وزن بدن به طور نامتوازن به مفاصل فاست منتقل شود.

علامت اصلی سندروم مفصل فاست درد قابل توجه کمر و گردن است. درد ناشی از تغییرات دژنراتیو در مفاصل فاست است. به عبارت دیگر غضروف در مفاصل فاست شکسته و ملتهب می‌شود. آسیب به غضروف باعث ساییدگی استخوان‌های مفصل می‌شود که منجر به علائمی مانند درد، تورم و سفتی خواهد شد.

خوشبختانه تزریق‌های تشخیصی می‌توانند محل درد را مشخص کرده و پزشک با انجام درمان‌های غیرجراحی و کم‌تهاجمی درد را مدیریت کرده و دامنه حرکتی سالم را بازگرداند.

خدمات کلینیک پاسارگاد در سندرم مفصل فاست

علائم رایج سندروم مفصل فاست

علامت اصلی سندرم مفصل فاست درد است. در صورت وجود هر یک از علائم زیر، احتمالا از درد سندروم مفصل فاست رنج می‌برید:

  • کمردرد یا گردن‌درد غیرقابل پیش بینی
  • بدتر شدن درد هنگام خم‌شدن یا پیچیدن
  • کاهش یافتن درد هنگام تغییر وضعیت
  • احساس دردهای مبهم و بعضا ارجاعی روی ستون فقرات که به قسمت‌های پایین کمر و باسن نیز گسترش می‌یابد. (به‌ندرت تا زانوها کشیده می‌شوند)
  • دردهای متناوب (دردها به‌صورت دوره‌ای، بدون هیچ رویداد تحریک‌کننده یا علت آشکاری، می‌آیند و می‌روند)
  • بروز درد، پس از نشستن در یک وضعیت برای مدت طولانی (مثلاً در طول یک ماشین سواری طولانی)
  • تشدید درد با ایستادن و عدم تحرک طولانی‌مدت
  • حساسیت به لمس روی ناحیه آسیب‌دیده

*نکته: ویژگی بارز درد مفصل فاست این است که با خم شدن به جلو تسکین می‌یابد. این به این دلیل است که وضعیت خم شدن ستون فقرات (خم شدن به جلو) فشار را از روی مفاصل فاست برمی‌دارد.

نشانه‌های کلی سندروم مفصل فاست در ستون فقرات

درد مفاصل فاست علائم متفاوتی را بر اساس ناحیه ستون فقرات درگیر، ایجاد می‌کند.

سندرم مفصل فاست گردن

سندرم مفصل فاست در گردن می‌تواند موجب بروز درد گردن و شانه شود. دامنه حرکتی را محدود کرده و چرخش سر دشوار خواهد شد. در برخی موارد، سندرم مفصل فاست در ستون فقرات گردن، ممکن است باعث شروع سردرد شود.

سندرم مفصل فاست قفسه سینه

سندرم مفصل فاست قفسه سینه میتواند باعث درد در قسمت میانی کمر شود و ممکن است دامنه حرکتی را محدود کند.

سندرم مفصل فاست کمر

کمردرد معمولاً به دلیل بروز سندرم مفصل فاست ایجاد می‌شود. ممکن است در ناحیه کمر و گاهی اوقات در باسن یا ران درد احساس شود (دردها معمولاً از زانو پایین‌تر نمی‌روند).

التهاب این مفاصل می‌تواند باعث سفتی و دشواری در راست ایستادن و بلند شدن از روی صندلی شود.

درد با شروع حرکت، شایع‌ترین علامت بروز این سندروم است. این وضعیت ممکن است باعث شود که فرد به حالت خمیده راه برود.

سندرم مفصل فاست چه احساسی دارد؟

افراد مبتلا به این عارضه معمولا شکایت دارند که درد و سفتی مرتبط با این عارضه می‌تواند صاف ایستادن یا بلند شدن از صندلی را دشوار کند؛ زیرا موجب کاهش انعطاف‌پذیری مهره‌های بدن خواهد شد.

فرد ممکن است خمیده راه برود. علائم خاص بستگی به این دارد که مفصل آسیب دیده در کجا قرار دارد و چه ریشه‌های عصبی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در صورت وجود علائم، چه باید کرد؟

اگر علائم شدید است یا با درمان‌های خانگی بهبود نمی‌یابد، حتما باید جهت درمان، به پزشک متخصص مراجعه کرد.

پیام بگذارید

X