سندروم کوبوئید چیست؟ علائم و نشانه های آن کدام است؟

سندروم کوبوئید چیست

هنگامی که استخوان کوبوئید کف پا آسیب ببیند، موجب آسیب به مفاصل و رباط‌های اطراف خود شده و به‌دنبال آن سندروم کوبوئید اتفاق می‌افتد. این سندروم موجب بروز درد در قسمت‌ بیرونی و کف پا خواهد شد. همچنین مشکل در ایستادن و راه‌رفتن نیز برای فرد به‌وجود خواهد آمد.

این بیماری بیشتر در ورزشکاران و کسانی که دچار مشکلاتی نظیر پیچ‌خوردگی مچ‌ پا هستند، دیده می‌شود.

در این مقاله با ما همراه باشید تا ضمن آشنایی با سندروم کوبوئید و علائم آن، روش‌های جدید پیشگیری و درمان آن را بشناسیم.

استخوان کوبوئید چیست؟

استخوان کوبوئید یکی از 26 استخوان پا و همچنین یکی از 7 استخوان تارسال (استخوان‌های مچ پا) است. این استخوان بین انگشت کوچک و استخوان پاشنه پا قرار دارد.

 در حالت طبیعی و هنگام حرکت، استخوان کوبوئید تا چند درجه کوچک جابجا می‌شود؛ اما برخی موقعیت‌های خاص و تحت فشار گرفتن‌های طولانی‌مدت، موجب حرکت بیش‌از حد این استخوان شده و در حرکت معمول آن اختلال ایجاد می‌کند.

معمولا ضربه به پا که ممکن است ناگهانی یا به‌صورت فشار تدریجی باشد، به بافت نرم آسیب رسانده و موجب بروز این سندروم می‌شود.

کسب آگاهی در مورد چگونگی تشخیص سندروم کوبوئید و شناخت علائم می‌تواند تا حد بسیاری از آسیب‌های بعدی پا جلوگیری کند.

چه کسانی دچار سندروم کوبوئید می‌شوند؟

این سندروم در میان عموم جمعیت شایع نیست اغلب ورزشکاران یا رقصندگان (رقص باله) تحت‌تاثیر این سندروم قرار می‌گیرند. اگرچه که باید توجه داشت هرکسی ممکن است این درد را تجربه کند. اکثر افرادی که از سندرم کوبوئید رنج می‌برند، دارای کف پای صاف هستند، اگرچه این عارضه حتی در افرادی با کف پای قوس‌دار نیز دیده می‌شود.

بیشتر در بیمارانی که دچار پیچ‌خوردگی مچ‌ پا هستند، دیده می‌شود. همچنین تعدادی از ورزشکارانی که آسیب‌دیدگی پا را گزارش کرده‌اند نیز دچار این سندروم شده‌اند.

سندرم کوبوئید ممکن است در افراد دارای پاهای پرانتزی نیز شایع‌تر باشد.

همچنین نکته قابل توجه این است که به‌نظر نمی‌رسد که سن یا جنسیت، نقش تعیین‌کننده‌ای در بروز این سندروم داشته باشد.

علائم و نشانه‌های سندروم کوبوئید

از شایع‌ترین علامت‌های این سندروم، احساس درد و ضعف در قسمت جانبی و کف پا، به‌ویژه هنگام تحمل وزن است. این درد بیشتر در سمت انگشت کوچک پا حس می‌شود. علائم سندرم کوبوئید بیشتر شبیه به رگ به رگ شدن رباط پا هست که تشخیص این بیماری را کمی سخت می‌کند.

نکته‌ای که در مورد دردهای سندروم کوبوئید وجود دارد این است که در برخی موارد، دردها ممکن است به قسمت‌های دیگر پا نیز سرایت کند. این اتفاق به‌خصوص زمانی که فرد روی نوک انگشتان خود می‌ایستد، بیشتر نمایان می‌شود.

سایر علائم سندروم کوبوئید

  • وجود قرمزی در نزدیکی و اطراف ناحیه آسیب‌دیده
  • کاهش دامنه حرکتی به‌خصوص در مچ پا
  • احساس ضعف در انگشتان پاها
  • بروز حساسیت در قسمت جانبی پا یا ساق
  • بروز تورم در اطراف مچ پا یا رباط آسیب‌دیده یا پاره‌شده
  • تجمع مایع (اِدِم) اطراف مچ پا
  • شدت یافتن درد با فعالیت
  • بدتر شدن درد با بالارفتن وزن

علت بروز سندروم کوبوئید و راه های تشخیص آن

چه زمانی علائم سندروم کوبوئید پدیدار می‌شوند؟

سندرم کوبوئید هم می‌تواند به طور ناگهانی و هم به‌صورت تدریجی رخ دهد. با شروع درد نیز در طول روز ادامه می‌یابد.

عموما دردها با برداشتن فشار و وزن از روی آن، تسکین می‌یابد و زمانی که وزنی روی پا نباشد، فرد بیمار، معمولاً می‌تواند پای خود را آزادانه و بدون درد به اطراف حرکت دهد.

به‌خصوص هنگامی که فرد، وزن خود را روی پای آسیب‌دیده می‌اندازد یا کف پای خود را به زمین فشار می‌دهد، درد شدیدتر احساس خواهد شد. همچنین این درد ممکن است با دست زدن به کف پا و فشار دادن پا نیز وجود داشته باشد.

تغییر حالت راه رفتن

در برخی موارد نیز، فرد به‌علت احساس درد، نحوه راه‌رفتن خود را تغییر می‌دهد تا کمترین میزان درد را احساس کند و آن را به حداقل برساند. در این حالت، فرد آسیب‌دیده به‌حالت لنگیدن یا تاب‌ خوردن حرکت می‌کند (راه رفتن آنتالژیک).

تغییر حالت راه رفتن

زمان بهبودی علائم سندروم کوبوئید

در حالی که درمان آن نسبتاً ساده است، اغلب به اشتباه تشخیص داده می‌شود و درد در هنگام ایستادن و راه رفتن می‌تواند برای روزها، هفته‌ها یا بیشتر ادامه یابد. هنگامی که سندرم کوبوئید به درستی شناسایی و درمان شود، اکثر افراد بهبودی کامل پیدا می‌کنند.

اگر علائم داریم، چه باید کرد؟

اگر دچار یک یا چند مورد از علائم و نشانه‌های سندرم کوبوئید هستید، توصیه می‌شود در اسرع‌وقت با یک متخصص ارتوپدی مشورت نمایید. عموما متخصصین ارتوپدی و فیزیوتراپیست‌ها، برنامه‌های درمانی فردی را برای آسیب‌دیدگان طراحی می‌کنند، تا به کاهش درد افراد مبتلا به سندرم کوبوئید کمک کنند. سعی بر آن است که این افراد بتوانند قدرت و حرکت از دست رفته خود را بازیابند و به زندگی عادی خود بازگردند.

پیام بگذارید

X