علت بروز سندروم کوبوئید و راه های تشخیص آن

علت بروز سندروم کوبوئید

سندروم کوبوئید زمانی اتفاق می‌افتد که مفصل و رباط‌های اطراف استخوان کوبوئید آسیب ببیند. این سندروم علاوه بر درد شدید، در برخی موارد ممکن است که باعث شود، بیمار نتواند به حالت عادی راه برود. اما علت بروز سندروم کوبوئید چیست، با ما همراه باشید تا برخی از شایع‌ترین علل بروز این سندرم و همچنین نحوه تشخیص آن را بررسی کنیم.

علت بروز سندروم کوبوئید

دانستن علت بروز سندروم کوبوئید موجب می‌شود که هم تشخیص این بیماری ساده‌تر شود و هم می‌تواند به یافتن بهترین روش درمانی کمک کند. همچنین از تشدید و آسیب بیشتر جلوگیری خواهد کرد. 

آسیب به پا شایع‌ترین علت بروز سندروم کوبوئید است. سندروم کوبوئید می‌تواند ناشی از صدمات پا مانند پیچیدن، افتادن یا سایر فعالیت‌های دیگری باشد که فرد در طول روز انجام می‌دهد.

در مورد ورزشکاران یا افرادی که مکررا کارهایی مانند پریدن، دویدن و جابجایی‌های ناگهانی انجام می‌دهند، بیشتر رایج است.

آسیب مچ پا

یکی از آسیب‌هایی که در برخی موارد منجر به سندروم کوبوئید می‌شود، پیچ‌خوردگی مچ پاست؛ وضعیتی که در آن مچ پا به‌صورت ناگهانی به سمت بیرون خم شده وانگشتان پا به سمت داخل می‌آیند. 

مطالعه‌ای که در سال 2006 در دانشگاه فلوریدا انجام شد، نشان‌دهنده این بود که بیش از 40 درصد از افرادی که دچار پیچ‌خوردگی مچ پا شده‌اند، مبتلا به سندروم کوبوئید بودند.

استفاده بیش‌ازحد

یکی از شایع‌ترین عللی که موجب بروز این سندروم می‌شود، استفاده بیش‌از حد است. 

به‌نظر می‌رسد که به‌همین دلیل است که بیشتر ورزشکاران و رقصندگان، دچار این سندروم می‌شوند. در هر کدام از این دو گروه، افراد فشار فیزیکی مضاعفی را به‌صورت مکرر روی ساختار پا وارد می‌کنند.

آسیب‌های ناشی از استفاده بیش‌از‌حد، عموما پس از دوره‌های طولانی‌مدت و مکرر فعالیت‌های شدید مانند دویدن ایجاد می‌شود.

کشیدگی مکرر

کشش وارد شده به عضلات کف‌پا و انجام برخی فعالیت‌های تکراری مانند پریدن و دویدن، می‌تواند فشار بسیاری را بر استخوان‌های این ناحیه وارد کرده و در نتیجه باعث بروز سندروم کوبوئید باشد.

تغییرشکل یافتن فیزیکی پا

بسیاری از افرادی که از سندروم کوبوئید رنج می‌برند، دارای صافی کف پا هستند. هنگامی که هر یک از اجزای پا، از فرم طبیعی خود خارج شود، فشار به نواحی دیگر منتقل شده و دردسرساز خواهد بود.

پاهای پرانتزی

گاها سندروم کوبوئید در افرادی که پاهای پرانتزی دارند نیز دیده می‌شود. به این معنی است که هنگام راه رفتن، پاهای این افراد چرخش به داخل داشته و ماهیچه‌ها منقبض می‌شوند؛ در این حالت است که احتمال دارد، استخوان کوبوئید از جای خود خارج شود.

عوامل خطر رایج سندروم کوبوئید

عوامل خطر رایج سندروم کوبوئید

انجام برخی فعالیت‌ها ممکن است که با شروع یا تشدید وضعیت این سندروم در ارتباط باشد:

 • اضافه‌وزن
 • پوشیدن کفش‌های نامناسب (خیلی تنگ یا پاشنه‌‌دار) به مدت طولانی
 • گرم نکردن بدن به‌خصوص پاها قبل از انجام حرکات ورزشی
 • راه رفتن، دویدن و انجام فعالیت‌های بدنی روی سطوح غیرصاف
 • شکستگی هر یک از استخوان‌های متصل به استخوان کوبوئید
 • انجام فعالیت‌های خاصی مانند باله
 • نادیده گرفتن نیاز به استراحت و و اهمیت ریکاوری پس از فعالیت‌های شدید ورزشی
 • انجام برخی ورزش‌ها که نیازمند انجام حرکات جهشی، سریع و ناگهانی هستند، مانند تنیس و بدمینتون

درمان سندروم کوبوئید چگونه است؟

شرایطی که خطر ابتلا به سندروم کوبوئید را افزایش می‌دهند

در برخی موارد، وجود یک بیماری زمینه‌ای مانند آرتریت می‌تواند موجب بروز این سندروم شود. در صورت احساس هرگونه دردی که به‌صورت مداوم در کناره‌های پا احساس شود، حتما باید وجود بیماری‌های زمینه‌ای را نیز مدنظر قرار داد و سعی بر کنترل آن‌ها داشت.

 • بیماری آرتروز
 • نقرس
 • بیماری‌های استخوانی مانند پوکی استخوان
تشخیص سندروم کوبوئید

نحوه تشخیص سندروم کوبوئید

متخصص ارتوپدی در ابتدا ارزیابی کاملی از بیمار که شامل گرفتن سابقه سلامتی، بیماری‌های قبلی و زمینه‌ای است، انجام می‌دهد. هچنین سوالاتی از بیمار پرسیده می‌شود که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • دردها چگونه و از چه زمانی شروع شدند؟
 • دردها بیشتر در کدام قسمت پا احساس می‎شود؟
 • آیا در حال حاضر، درد در قسمت جانبی پا، در زندگی و فعالیت‌های روزمره اختلال ایجاد کرده است یا خیر؟

تشخیص این سندروم چندان کار ساده‌ای نیست و اغلب به اشتباه تشخیص داده می‌شود. برخلاف دیگر مشکلات پا نظیر شکستگی، پیچ‌خوردگی، ترک برداشتگی و.. اشعه ایکس، ام آر آی و سی تی اسکن، نمی‌توانند به‌درستی مشکل سندروم کوبوئید را نشان دهند.

اگرچه که آزمایش خاصی جهت تشخیص سندروم کوبوئید وجود ندارد؛ اما متخصص ارتوپدی با معاینه فیزیکی، فشار دادن محل دردناک و همچنین بررسی پاسخ به سوالات سابقه بیماری‌های زمینه‌ای بیمار، می‌تواند از وجود این سندروم مطمئن شود.

نتیجه‌گیری

سندروم کوبوئید ناشی از درد و التهاب اطراف استخوان کوبوئید (استخوانی حدفاصل بین انگشتان کوچک و مچ پا) است. اگر علائم مرتبط با سندروم کوبوئید را تجربه می‌کنید، حتما به متخصص ارتوپدی مراجعه نموده تا با بررسی علل و تشخیص این بیماری، بتواند دردهای بیمار را تا حد بسیاری کاهش دهد.

پیام بگذارید

X