علائم و نشانه‌های سندروم پیریفورمیس

در صورت بروز درد‌هایی در نواحی باسن یا پشت پا، عارضه سندروم پیریفورمیس یکی از تشخیص‌های احتمالی پزشک است. پیریفورمیس ماهیچه‌ای مثلثی شکل است که از جلوی ساکروم رد می‌شود. این عضله در سراسر عصب سیاتیک تا استخوان ران امتداد می‌یابد، بنابراین اسپاسم عضله پیریفورمیس به عصب سیاتیک فشار وارد کرده و علائم این سندروم بروز پیدا می‌کند. با ما همراه باشید تا در این مقاله با علائم و نشانه‌های سندروم پیریفورمیس آشنا شوید.

با سندروم پیریفورمیس بیش‌تر آشنا شوید

سندروم پیریفورمیس نوعی بیماری عضلانی اسکلتی است که بسیار دردناک بوده و به صورت بروز درد‌هایی در لگن و باسن مشخص می‌شود. این سندروم به عنوان وضعیت غیر طبیعی عضله پیریفورمیس تعریف شده که دچار آسیب، تحلیل یا تحریک شده است. ابتلا به این سندروم در خانم‌ها بیش‌تر از مردان است به گونه‌ای که طبق تحقیقات، نسبت زنان مبتلا به سندروم پیریفورمیس به مردان ۶ به ۱ است.

سندروم گلوتئال عمیق یا سیاتیک خارج از ستون فقرات نیز از اسامی دیگر آن هستند. در این عارضه، عضله پیریفورمیس شما به عصب سیاتیک فشار وارد کرده و منجر به ایجاد التهاب می‌شود. در اثر بروز التهابات، درد یا بی‌حسی‌هایی در باسن و پشت پای شما ایجاد شده که می‌تواند در یک طرف از بدن یا به صورت دو طرفه باشد.

سندروم پیریفورمیس اولیه

کم‌تر از ۱۵ درصد آمار مبتلایان به این سندروم از نوع اولیه هستند. در سندروم پیریفورمیس اولیه تغییراتی مانند شکاف عضله پیریفورمیس، تقسیم عصب سیاتیک یا مسیر غیر طبیعی این عصب اتفاق می‌افتد. بنابراین بروز نوع اولیه این عارضه به دلیل تغییرات آناتومیکی اتفاق می‌افتد.

سندروم پیریفورمیس ثانویه

نوع ثانویه این سندروم به دلیل تروما‌های بزرگ، آسیب دیدگی‌های کوچک، اثر توده ایسکمیک یا ایسکمی موضعی رخ می‌دهد. از دلایلی که ممکن است باعث بروز سندروم پیریفورمیس ثانویه شود؛ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. آسیب دیدگی‌های بزرگی که در ناحیه باسن رخ می‌دهد، در نتیجه بافت نرم دچار التهاب شده یا اسپاسم عضلانی رخ داده و عصب را فشرده می‌کند. البته ممکن است هر دو عامل با هم اتفاق بیفتند.
 2. ضربه مستقیم، آسیب‌های بعد از عمل جراحی و آسیب به مفصل کمر و ساکروایلیاک می‌تواند باعث اسپاسم عضلانی شود.
 3. تغییرات بیومکانیکی اندام تحتانی که در اثر ورزش یا راه رفتن بیش از حد اتفاق می‌افتد نیز باعث کوتاهی عضلات می‌شود در نتیجه عصب سیاتیک را تحت فشار قرار می‌دهد.
 4. همچنین آسیب دیدگی‌های کوچکی که به دلیل استفاده بیش از حد از عضله پیریفورمیس مانند راه رفتن و دویدن رخ می‌دهد؛ منجر به بروز این عارضه می‌شود.

بنابراین با ایجاد اختلال در این عضله درد و علائمی ایجاد می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

اگر به دنبال آشنایی با دلایل بروز این بیماری هستید، روی لینک زیر کلیک کنید.

علت بروز و روش‌های تشخیص سندروم پیریفورمیس

علائم سندروم پیریفورمیس چیست؟

یکی از علامت‌های اصلی ابتلا به سندروم پیریفورمیس، احساس درد‌های سیاتیک است. البته ممکن است درد را در بخش‌های دیگری نیز احساس کنید. اغلب بیماران، حساسیت‌های شدیدی را در باسن و درد‌های سیاتیک را در پشت ران، ساق پا و پا توصیف می‌کنند اما علائم سندروم پیریفورمیس به طور معمول شامل موارد زیر است:

 • بروز درد‌هایی مبهم در باسن
 • درد‌هایی در پشت ران، ساق پا و کل پا
 • بیش‌تر شدن درد بعد از نشستن در مدت زمان زیاد
 • کاهش میزان حرکت مفصل ران
 • حساس شدن عضله باسن

بیش‌تر این علائم در صورت نشستن طولانی مدت، راه رفتن یا دویدن بدتر می‌شوند. اما در صورتی که به پشت دراز بکشید؛ این علائم و درد در نواحی اندام‌های تحتانی کم‌تر می‌شوند. در صورت حاد شدن این عارضه، درد‌ها تا حدی شدت می‌یابند که فرد در انجام فعالیت‌های روزانه خود ناتوان می‌شود.

نشانه‌های ابتلا به سندروم پیریفورمیس چیست؟

شکایت از درد‌هایی در پشت پا یا ناحیه باسن دلیل اصلی مراجعه بیمار به پزشک است بنابراین بروز درد در این نواحی یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های سندروم پیریفورمیس می‌باشد. به طور کلی مشاهده این موارد به عنوان نشانه‌های این بیماری توسط بیماران گزارش می‌شود:

 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن را در ناحیه باسن احساس می‌کنید که این درد‌ها تا پشت ساق پای بیمار کشیده می‌شود.
 • بیمار هنگام نشستن احساس درد دارد.
 • فرد هنگام بالا رفتن از سطوح شیبدار مانند پله‌ها درد را احساس می‌کند.
 • شخص هنگامی که از رختخواب بلند می‌شود نیز از درد در نواحی باسن یا پشت پا شکایت دارد.
 • در صورت حرکت دادن مفصل ران، درد در فرد شدید می‌شود.

سخن پایانی

بروز سندروم پیریفورمیس در صورت فشار عضله‌ای با همین نام بر عصب سیاتیک اتفاق می‌افتد. این عارضه منجر به بروز درد، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن در نواحی باسن، لگن و ساق پای شما می‌شود. به طور کلی علائم سندروم پیریفورمیس طی چند روز یا چند هفته بعد از کمی استراحت بهتر می‌شوند. اما در صورتی که نشانه‌های سندروم پیریفورمیس تا چندین هفته ادامه پیدا کرد و بهتر نشد؛ لازم است که به پزشک برای بررسی این عارضه مراجعه کنید.

پیام بگذارید

X